Kilka istotnych słów na temat podatków w Polsce

W 1997 roku zastosowano w Polsce ustawę o ordynacji podatkowej. Nakłada to obowiązek regulowania podatków chociażby przez osoby fizyczne. Jakie to są podatki? Ordynacja podatkowa, jaka dostępna jest w Polsce narzuca konieczność płacenia podatków przez osoby fizyczne i prawne. Składki podatkowe, które muszą płacić osoby fizyczne to obowiązek odprowadzania składek od osiągniętych przez osoby fizyczne dochodów. Podatnikiem jest każdy z nas, jeżeli wobec tego osiągamy legalne dochody musimy od tej stawki odprowadzić podatek.

dokumenty podatkowe

Autor: Manchester City Library
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowana większość podatników opłaca składki podatkowe w wysokości 18%. Zeznanie podatkowe za ubiegły rok składamy jedynie do dnia ostatniego kwietnia. W ciągu całego roku co miesiąc odprowadzone są zaliczki na poczet podatku. Wysokość składek będą naliczane i pobierane przeważnie przez właściciela firmy zatrudniającego pracowników. Ale PIT złożyć należy trzeba samodzielnie. Obywatele naszego kraju płacą podatki nie jedynie na rzecz Skarbu Państwa. Mamy także obowiązek opłacania składek podatkowych lokalnych w interesie gmin i miast. Podatki Olsztyn które uwzględnia odprowadzone przez mieszkańców tego miasta należą do tej właśnie klasy składek podatkowych lokalnych.

Wielkość podatków lokalnych ustanowiona będzie tylko przez radę gminy. Do takich podatków (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dropbox-czym-jest) należy między innymi pobierana przez poszczególne miasta opłata klimatyczna. Podatki Olsztyn które uwzględnia uwzględniają także taką składkę podatkową. Mimo to tego rodzaju opłaty nie płacą stali mieszkańcy miasta, lecz przyjeżdżający turyści. Każdy turysta, który przyjedzie do tego miasta na okres dłuższy aniżeli jeden dzień musimy tę opłatę zapłacić. Wszystkie składki podatkowe lokalne płacone są do kasy urzędu gminy, lub miasta. Są głównym ze źródeł finansowych miast i gmin. Do podatków lokalnych zaliczany jest również podatek nieruchomości. Sprawdź więcej: .

podatki

Źródło: pixabay.com

Podatek ten zmuszeni są odprowadzać osoby posiadające grunty, w tym również ziemie rolne oraz właściciele budynków znajdujących się na obszarze gminy. Taki rodzaj podatkowy muszą uiszczać nie tylko osoby fizyczne, ale także ci,którzy prowadzą działalność gospodarczą. Wysokość składki takiego obowiązku podatkowego jest ustalana przez radę gminy. Wartość maksymalna takich składek będzie zaproponowana przez ministra finansów. Interesujące dane: rozliczanie podatków w olsztynie.