Programy zarządzania ISO – do czego służą, w jakich dziecinach są bardzo przydatne?

Bez wątpienia powinieneś obejrzeć ten artykuł jeżeli pracujesz w branży gastronomicznej albo jeśli po prostu interesuje Cię tematyka zdrowego odżywiania. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat prawa żywnościowego, które ciągle w naszym państwie niestety nie jest na dobrym poziomie. Jeśli mówi się o prawie żywnościowym w państwie, często ma się na myśli prawo rolne oraz doczepiane do niego prawo ochrony żywności.

Łąka, fototapeta

Autor: jazz4ev
Źródło: http://www.sxc.hu

Tymczasem prawo rolne obecnie jest bardzo przestarzałe i nie ma wielkiego znaczenia. Zostało ono spisane w czasach komunizmu, a od tej pory przecież wszystko w dziedzinie odżywiania się zmieniło. Teraz politycy stoją przed wymogiem uregulowania fajnego prawa żywnościowego, które musi być dopasowane do wymagań Unii Europejskiej. Jeżeli ciekawi Cię prawo żywnościowe, bez wątpliwości wiesz doskonale, jak wiele na jego temat powstało regulacji unijnych.

Komisja Europejska mocno dba o niezłą jakość żywności, dlatego regulacje te są coraz bardziej szczegółowe. Jednym z nich jest dla przykładu system zarządzania ISO, który zajmuje się po prostu kontrolowaniem jakości żywności wprowadzanego do obrotu handlowego na terytorium Unii Europejskiej.

Jeżeli zaintrygował Cię ten wpis, to do zobaczenia są nowe opisy na stronie, którą opracowaliśmy pod tym linkiem.

Dzisiaj strefa Shengen powoduje, że produkty wpuszczone do obrotu handlowego w jednym kraju Unii mogą swobodnie się przemieszczać i nie muszą być dodatkowo sprawdzane przez państwa, do których finalnie trafiają.

Makaronowe risotto

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

Unii Europejskiej nader zależy na niezłej jakości żywności, dlatego właśnie we wszystkich państwach Unii został zastosowany system ISO. Każdy produkt, który zostaje stworzony na terytorium Unii Europejskiej musi przejść długotrwałe kontrole. Specjalna komisja bada wtedy, czy ów produkt spełnia wszystkie standardy jakości zapisane w prawie unijnym. Jeżeli wynik takich badań jest niezły, dopiero wówczas można wypuścić produkt na rynek.

Wiele przepisów unijnych wydawanych jest w formie rozporządzeń, co oznacza, że są one skuteczne we wszystkich państwach Unii Europejskiej natychmiast. Jeżeli jednak politycy w państwie mieliby właściwą wiedzę na ten temat i trochę chęci, bez wątpienia decyzja o całościowym skodyfikowaniu prawa żywnościowego byłaby dobrym rozwiązaniem.