Jak rozliczyć formularz PIT 2016 online – praktyczne porady

W aktualnych czasach składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną staje się coraz popularniejsze. Coraz więcej podatników interesuje się tą formą rozliczenia przede wszystkim ze względu na wygodę – można to z powodzeniem wykonać w zaciszu własnego domu. Na co jednakże należy zwrócić uwagę wysyłając PIT 2015 online?

pieniądze

Autor: InvestmentTotal.com
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki dostępnym w internecie bezpłatnym programom rozliczenie PIT 37 jest wyjątkowo nieskomplikowane oraz intuicyjne. Aplikacje te mają za zadanie prowadzić podatnika krok po kroku, mówiąc mu jak wypełnić pojedyncze okna lub nawet uzupełniając je za niego.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, to nie wahaj się i sprawdź szczegóły na stronie. Na pewno przekonasz się, że w tamtym miejscu też są to bardzo interesujące informacje.

Większość przeznaczonych do tego celu aplikacji posiada również system autokorekty, który analizuje gotowy wniosek pod kątem prawdopodobnych nieprawidłowości, minimalizując ryzyko ich zrobienia.

Żeby rozpocząć pracę z programem do rozliczania PIT 2015 online trzeba przygotować sobie wcześniej podstawowe dane, jak np. numer pesel oraz pozostałe dane osobowe, kwota przychodu uzyskanego rok wcześniej, a także informacje o potrąconych zaliczkach i składkach na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. W ramach uwierzytelnienia podatnika urząd skarbowy nie wykorzystuje podpisu elektronicznego, lecz kwotę dochodu z poprzedniego roku – jeżeli nie zostanie ona wpisana, rozliczenie nie zostanie wysłane do urzędu.

Po poprawnym uzupełnieniu i przesłaniu formularza użytkownik powinien otrzymać e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru – dzięki temu może on być pewny, że złożył wniosek w wyznaczonym terminie. Otrzymanie e-maila potwierdzającego jest warunkiem koniecznym, który poświadcza, że wniosek wpłynął do systemu. W przypadku nieotrzymania e-maila poświadczającego trzeba jak najszybciej porozumieć się z urzędem skarbowym i przedstawić problem – dzięki temu uniknie się ewentualnych kar za niezłożenie rozliczenia podatkowego w danym terminie i związanego z tym stresu. Tu więcej: .

pieniądze

Autor: A_Peach
Źródło: http://www.flickr.com

Warto pamiętać o tym, że im szybciej wyślemy rozliczenie PIT 37, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Dlatego też nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę – w tym momencie do urzędu przychodzi bardzo dużo wniosków i nasz formularz musi czekać w kolejce do realizacji, co znacząco spowalnia cały proces.