Najpowszechniejsze rodzaje PIT-ów

Dostępne są różnorodne rodzaje PIT-ów, które co pewien okres czasu wiele osób musi wypełniać, by rozliczać się z własnych dochodów. Wszystkie PIT-y różnią się od siebie oraz są wypełniane w odmiennych przypadkach, większość z nich różni się między sobą źródłem dochodów, dlatego też warto znać choć podstawowe informacje o wszystkich deklaracjach podatkowych.

Pośród nich znaleźć można PIT o numerze 36, bądź też 37, które posiadają inne przeznaczenie.
sklep z książkami

Autor: Folio Books
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwszy z nich – PIT 36 jest deklarację najczęściej składaną w przypadku rozliczania się ze źródeł rocznych przychodów. Dotyczy ona jednak jedynie dochody opodatkowanie w odpowiednio skali osiemnastu oraz trzydziestu dwóch procent oraz jest przeznaczona zarówno dla PRacowników, jak też i pracodawców, osób będących na emeryturze oraz rencistów. Zazwyczaj PIT 36 dotyczy m.in. prowadzenia działalności pozarolniczej, a także najmu, dzierżawę i źródła dochodów zagranicznych. Co więcej – można rozliczyć PIT 36 online, przy pomocy odpowiednich, w pełni bezpiecznych programów, które posiadają łatwy system obsługi i wysyłają wypełnioną deklarację prosto do odpowiednich placówek. W momencie gdy małżonkowie chcą rozliczać się wspólnie, przynajmniej jedno z nich powinno spełniać określone warunki, aby móc rozliczać się przez PIT 36.

PIT 37 z kolei jest dedykowany ludziom, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym z przychodów z tytułu między innymi stypendiów, praw autorskich, umów zleceń wykonywanych osobiście czy też wynagrodzeń mających związek ze służbą i stosunkiem pracy. Co ważniejsze – istnieje możliwość, aby wypełnić PIT 37 online za pomocą programów stworzonych specjalnie do tegoż obowiązku.

Jeśli ta tematyka Cię absorbuje, bez ociągania kliknij ten link. Omawiana w tamtym miejscu oryginalna strona na pewno także Cię zaintryguje!

W 2017 roku deklarację należy złożyć do ostatniego dnia kwietnia.