Jak to jest dawać pracę? O czym należy wiedzieć? Jaka wiedza jest niezbędna?

Dawanie pracy wiążę się z szeregiem ważnychspraw, wśród których najważniejsze są te odnoszące się do pracowników, kosztów i dokumentów bez których żadne przedsiębiorstwo nie może zwyczajnie funkcjonować.

umowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy pracodawca jest uzależniony od rozdawania umów każdemu z pracowników. Naturalnie, istnieje okazję pracy bez umowy, tak zwana praca “na czarno”, ale nie trzeba chyba dawać znać, jaki to niemądry pomysł. Nie dość, że traci zatrudniony, bo nie odprowadza żadnych składek, jak również nie ma ubezpieczenia na wypadek, jakby coś się stało, to mnóstwo stracić może zatrudniający. Jeżeli pojawi się kontrola i okaże się, że ktoś pracuje nielegalnie rezultaty mogą być druzgocące. Tak więc taka sytuacja nie jest dobrym wyjściem. Każdy przedsiębiorca sam musi zadecydować jaką umowę chce dać pracownikowi.

Obecnie najpowszechniejsze są umowy zlecenie i dzieło, określane przez wielu “umowami śmieciowymi”, a to dlatego, że nic praktycznie nie gwarantują pracownikowi. Dawanie jednak tego typu umów jest logiczne – są dzięki temu zmniejszone koszty pracy, a jak wiemy zatrudnianie kilku podwładnych na standardowe umowy o pracę mocno te koszty powiększają. Szczęśliwie mnóstwo przedsiębiorców zapewnia umowy o pracę, ale w tym wypadku istotne są sprawy jak minimalne wynagrodzenie 2015. Każdy pracodawca musi zdawać sobie sprawę jaka to kwota i nie może płacić mniej.

zwolnienie pracownika

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

W tym sensie należy mieć osobę do spraw urzędowych, księgowych, kogoś kto wypełni bez problemu różnorodne dokumenty, jak przykładowo pit 4 r .zalecam tą treść (http://www.creoconcept.pl/) Bardzo istotną kwestią jest też to, że zazwyczaj może się zdarzyć tak, iż musimy kogoś zwolnić. Przyczyny mogą być rozmaite, zwyczajnie jako pracodawca mamy do tego prawo.

Może pojawić się jednakże taka kwestia jak zwolnić pracownika , by było właściwie dla obu stron, aby nikt nie stracił z tej przyczyny, a jednocześnie,by wszystko było zgadzające się z prawem. Niestety, mnóstwo przedsiębiorców robi to źle, a potem jawią się kłopoty. Należy znać niezwykle dobrze prawo pracy, aby nie ściągnąć na siebie i pracownika zbędnych kłopotów. O tym trzeba pamiętać szczególnie.