Rozliczając PIT za 2013 można przekazać 1% na opp

Wszyscy płacimy podatki. Za każdym razem na nie narzekamy, ale wszyscy mamy świadomość, że z tych środków finansowane jest nasze państwo. Oczywiście mamy prawo domagać się, aby te pieniądze były wydane najlepiej jak to możliwe, ale nie mamy możliwości by wpływać na to bezpośrednio. Jest jednak wyjątek.

Fundacja Na Ratunek

Od wielu lat mamy możliwość by wspierać organizacje pożytku publicznego oddając na ich rzecz 1% naszego podatku dochodowego. Możemy odnieść wrażenie, że to niewiele, jednak nawet kilka złotych dla tego typu instytucji bardzo dużo zmienia. Jeżeli każdy odda tych parę groszy może uzbierać się znacząca suma. Instytucje te są tego świadome, dlatego też często możemy spotkać się ze spotami informacyjnymi związanymi z oddawaniem 1% podatku. Musimy jednak mieć świadomość, że organizacji pożytku publicznego jest bardzo wiele i większość nie ma pieniędzy na spoty telewizyjne.

Zaktualizowaną listę OPP można odszukać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Warto dowiedzieć się czy możemy wesprzeć organizację funkcjonującą w naszym regionie. Może jest jakiś sektor działalności, który chcemy wspomóc – ochrona zwierząt, ratownictwo górskie albo hospicjum.

Internet twoim sprzymierzeńcem
Kiedy decydujemy się wysłać pit przez internet i korzystamy z programów komputerowych ułatwiających wypełnienie zeznania podatkowego, zwykle możemy się spotkać z sytuacją, w której rubryka dotycząca przekazania 1% już jest uzupełniona. Programy umożliwiają dokonanie zmian w tej rubryce jeśli ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej chcemy. Jeżeli nie znamy żadnej fundacji, na rzecz której możemy przekazać 1% – zostawmy sugerowany podmiot. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć na co przeznaczony został 1 procent podatku. Nawet jeśli to mało, to wpływa realnie na działanie tego rodzaju organizacji (więcej – kampanie reklamowe związane z przekazywaniem 1% podatku przybierają na sile na początku roku. Warto jednakże przez okrągły rok przypominać o takiej opcji. Pamiętajmy zatem, gdy będziemy wypełniać Pit 2013, o przekazaniu tych kilku złotych.