PIT oddany po czasie to wyłącznie kłopoty

Niepunktualne złożenie zeznania fiskalnego niesie z sobą nie tylko skutki finansowe. Spóźnialscy podatnicy muszą się liczyć też z utratą pewnych uprawnień.

apartamentowce

Autor: Wings Development
Źródło: Wings Development
I chociaż dostęp do ulg zostanie, przepadną preferencyjne formy opodatkowania.

Wejdź na ten link i zobacz w treści (www.banery-druk.net/) opublikowany w tamtym miejscu tekst. Są tam dodatkowe materiały. One także podnoszą tę tematykę.

Chcesz wypełnić deklarację razem z małżonkiem? A może jako jednostka samotnie wychowująca latorośl? Nie zapomnij o przekazaniu zeznania do końca wyznaczonego dnia. Spóźniona deklaracja odbiera także prawo do przekazania 1 % podatku na cel charytatywny. PIT oddany na czas pozwala wyselekcjonować organizację pożytku publicznego i wesprzeć ją konkretną kwotą pieniędzy. Jedyne, co powinieneś wykonać, to wypełnić dodatkową kolumnę w formularzu. Wystarczy napisać KRS oraz nazwę dotowanej instytucji.

monitor komputera

Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
O czym jeszcze musimy pamiętać? Spóźnione rozliczenie z fiskusem wydłuża także czas oczekiwania na możliwy zwrot podatku. Co do reguły, urząd podatkowy zwraca środki najdalej po upływie kwartału od dnia złożenia PIT-a. Im wcześniej przekażesz pity 2017, tym szybciej dostaniesz nadpłatę. Skuteczne postępowanie ułatwia rozliczenie online. Kilkudniowe spóźnienie w dostarczeniu PIT-a, a nawet w spłacie podatku, nie musi jednak skutkować poważnymi karami. Jednokrotne przewinienia urząd fiskalny traktuje raczej łagodnie. Nie musi zaraz wykorzystywać grzywny pieniężnej. Ważne jest, ażeby roztargniony podatnik jak najrychlej dostarczył spóźnioną deklarację jak też uregulował zobowiązanie.

Należy także poinformować instytucję o zaistniałej sytuacji, nim urzędnicy sami zauważą brak dokumentów. Jednostka, jaka nie rozliczy na czas, posłużyć się może instytucją tzw. czynnego żalu.