Stara prawda mówi, ze pieniądze powinny na siebie pracować. Mogłyby to robić np. za pomocą różnorodnych instrumentów finansowych, takich jak Giełda Papierów Wartościowych, lokaty bankowe bądź fundusze inwestycyjne.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Te natomiast można podzielić ze względu na kryterium prawne albo ekonomiczne. Najpopularniejszym tego typu instrumentem są fundusze inwestycyjne otwarte (czyli FIO). Cechują się one zmieniającą się liczbą uczestników i funkcjonującą w takich funduszach liczbą jednostek. W ramach poszczególnych funduszy można kupić jakąkolwiek liczbę jednostek albo w wyznaczonej przez siebie chwili odsprzedać je do należytego funduszu. Te natomiast mają swoje oprocentowanie, jakie może być uzależnione od danego rodzaju funduszu. Istnieją zatem fundusze pieniężne czy też akcji. Mogłyby one, lecz także nie muszą wyróżniać się stałą stopą zysku (podobnie do lokat bankowych) lub być zależne od danej sytuacji gospodarczej.

Źródło: http://www.flickr.com
Oznacza to, że nie każdy może dać porękę jakiegokolwiek zysku, jednak przy wprawnym inwestowaniu można bez większego problemu uzyskać bardziej widoczny procent z zainwestowanych pieniędzy, niż z dowolnej lokaty bankowej.
Stworzyliśmy dla Ciebie nowe zajmujące wiadomości na frapujący Cię temat. Przejdź do nowego tekstu i czytaj wpis pożyczka pod zabezpieczenie nieruchomości.
Uczestnikami tego typu funduszy mogą być tak osoby prywatne, jak i np. instytucje nie posiadające osobowości prawnej. Fundusze inwestycyjne otwarte powinny posiadać znaczną płynność finansową. Aktualna wartość jednostek uczestnictwa musi być wyceniana co dzień w dni robocze i jest uwarunkowana od konkretnego funduszu.
Funkcjonują zatem takie, jakie mogą zostać odpowiednie dla osób początkujących, jak i tego typu, jakie są przeznaczone dla wprawnych przedsiębiorców. Można by dla przykładu założyć sobie jakiś budżet oraz w jego granicach rozpocząć inwestować w fundusze inwestycyjne otwarte.