Kto pomoże nam jeśli zepsuje się nam np. klimatyzacja w naszym aucie?

W obecnych czasach auta już nie są tak proste w budowie jak to było w przeszłości. Dziś pojazd ma wentylację czy sprzęt grający. To wszystko ma nam prawidłowo służyć.

gotówka

Źródło: sxc.hu
elektromechanik

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak są to rzeczy martwe i mogą się popsuć. Kto nam wtedy będzie mógł pomóc i naprawi popsutą część?
W takiej sytuacji niezbędny będzie elektromechanik zwany inaczej elektrykiem samochodowym. Zajmuje on się instalacją, kontrolą oraz wymianą układów elektrycznych w aucie. Dzisiejsze samochody posiadają wiele tego typu układów, jakie bardzo wielokrotnie są bardzo złożone, dlatego też praca tego typu fachowca żąda wiele wiedzy i zdolności. Do podstawowych zadań tego typu elektromechanika wlicza się pracę przy urządzeniach odpowiadających za sterowanie, zabezpieczanie oraz sygnalizację w samochodzie. Poza tym elektromechanik może zajmować się systemami bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy np. klimatyzacją. Do zadań najbardziej podstawowych lecz bardzo ważnych w pracy elektromechanika, należy zbadanie właściwego funkcjonowania zapłonu oraz wszystkich świateł w samochodzie. Ta ostatnia czynność jest bardzo ważna, gdyż w naszym państwie na światłach należy poruszać się cały rok, bez względu na okoliczności drogowe.
Taki elektromechanik może pracować w zakładzie samochodowym, ale również może zostać zatrudniony w fabryce samochodów. Niezwykle często najlepsi specjaliści prowadzą swoje warsztaty (szkolenie six sigma) oraz stacje diagnostyczne, gdzie zajmują się jedynie elektryką oraz elektroniką samochodową. A jak dużo może zarabiać wspomniany fachowiec? Średnie wynagrodzenie elektromechanika wynosi 3000 PLN.

Aby podjąć pracę na takim stanowisku, należałoby legitymować się dyplomem ukończenia szkoły średniej najlepiej o kierunku motoryzacyjnym oraz specjalizacji elektromechanicznej. Do robienia prostszych prac związanych z elektryką samochodową zatrudnia się też osoby z wykształceniem zawodowym.