Czym jest tzw. kalkulator VAT i kto w najwyższym stopniu korzysta z jego używania w bieżącym bytowaniu?

Czy wiesz, iż prowadząc swoją spółkę, można by przy niektórych działaniach związanych z księgowością pomagać sobie różnorakimi narzędziami? Ułatwiają one pracę i bardzo ją przyspieszają.

kalkulator vat

Autor: Fundación Karisma Colombia
Źródło: http://www.flickr.com
Co istotne, wiele z tego typu narzędzi jest dostępnych w Internecie dla każdego i to nieodpłatnie.
Do takich narzędzi zalicza się z pewnością tak zwany kalkulator VAT, jaki określany jest również jako kalkulator netto-brutto. Zwykłemu obywatelowi zazwyczaj takowy kalkulator VAT nie jest do niczego niezbędny, lecz dla posiadacza lub kadrowicza spółki, która jest tzw. płatnikiem podatku VAT, takowy kalkulator VAT to niezwykle przydatne narzędzie. Można by oznajmić, iż to zwykły kalkulator, lecz mający na stałe przypisaną tzw. stawkę VAT, która dla większej części przedmiotów równa się 23%, wszakże jest również pewna grupa towarów, na które obowiązuje odmienna stawka. A kto najbardziej skorzysta z tego typu narzędzia jak kalkulator VAT (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ksiazka-kontroli-w-przedsiebiorstwie-czy-jest-obowiazkowa)?
Tak jak to zostało wymienione wcześniej – osoby prowadzące swoją firmę. Wtenczas często spotykaną praktyką jest kupowanie pewnych produktów w tzw. „koszty” oraz zwiększanie w taki wariant majątku firmy. W ten sposób można by kupić do spółki przykładowo jakikolwiek sprzęt taki jak notebook, drukarka czy telefon. Odmienność w opłacie netto (zobacz brutto a netto) oraz brutto, którą można przeliczyć za pośrednictwem narzędzia pod nazwą kalkulator VAT, to akurat podatek VAT.

A dlaczego jest on taki istotny? Ano dlatego, że takowy podatek powinien zostać przekazany do Urzędu Skarbowego, lecz tylko wtedy, kiedy się on Urzędowi należy. A należy się wtedy, kiedy wielkość uzasadnionych firmowych zakupów nie przewyższa jego wartości. Do obliczenia wymaganych sum bardzo przydatny jest właśnie kalkulator VAT.