Kolejny rok i dość poważne zmiany w zakresie kredytów. Co się zmieni i jakie to ma dla nas znaczenie?

W bankowości, tak jak w pozostałych dziedzinach zmiany następują bardzo szybko i potrafią być niezwykle konkretne, oddziałując na życie wielu z nas. To nie jedynie zmiana szczegółów, jak inne karty kredytowe, ale większe i bardziej wpływające na nasze życie, zmiany. Tak się dzieje też w tym roku, tym bardziej, iż przed nami zmiany w dziedzinie kredytów hipotecznych. Trzeba przygotować się na te zmiany i wiedzie, co się zmieni. Zmiany, jakie nas czekają mają swoje dobre, lecz jednak również złe strony.

amerykańska karta kredytowa

Autor: TheTruthAbout
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej widoczną zmianą jest wzrost w zakresie wkładu własnego. Obecnie to prezentuje się tak, iż kredytobiorca musi wykazać się wkładem jedynie na poziomie 5 procent wartości nieruchomości. Od 2015 roku ten wkład podrośnie już do dziesięciu procent. Wydaje się niezbyt dużo, jednakże jest to duża podwyżka, gdyż zakup mieszkania to pozostałe koszty, jak podatek PCC, czyli 2 procent wartości rynkowej nieruchomości, ale też wycena nieruchomości, opłata dla notariusza czy prowizje bankowe. To znaczy, że przykładowo zakup mieszkania o wartości 300 000 złotych będzie skutkował posiadaniem swojego wkładu rzędu 40 – 50 złotych. Dla wielu z nas to zbyt duże pieniądze, wręcz nierealne do zdobycia. Dodatkowo, taki wkład własny nie powinien pochodzić z kredytu. Szczegóły na .

karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Jest jednakże możliwość uzyskania kredytu bez posiadania środków własnych. Dzieje się tak w sytuacji zakupu nieruchomości (zobacz pożyczki pod zabezpieczenie) nieoszacowanej. Na rynku jest parę banków, jakie definiują rekomendację na temat wkładu własnego trochę w inny sposób. A mianowicie, iż do takiego wkładu możemy zaliczyć różnicę między wartością rynkową nieruchomości a wartością transakcyjną. To znaczy, że skoro wycena nieruchomości określi, że rynkowa wartość widnieje wyżej niż transakcyjna, to różnica ta będzie wliczona do wkładu własnego.informacje ze strony – kancelaria-cpr.pl/ile-kosztuje-sprawa-o-alimenty/ -Z pewnością to rozwiązanie pomoże osobom bez szans na środki własne w normalnym wymiarze. Zerknij koniecznie w tym źródle – .

Zmianie też ulegną poszczególne przepisy w programie Mieszkanie dla Młodych. Z tego, co możemy już dziś zrozumieć te zmiany będą raczej dość dobre. Mimo to, jak to najczęściej bywa w takich zmianach, to co dla jednych osób będzie bardziej pomocne, innym może nie przypaść do gustu. Stąd też takie przepisy musimy interpretować bardziej w odniesieniu do pojedynczych osób. Zawsze jednakże wszystko wychodzi w praktyce, więc trzeba zaczekać na wejście regulacji w życie i wtedy zobaczyć, jak zadziałały te zmiany.