Dlaczego warto jest założyć działalność gospodarczą za naszą zachodnią granicą oraz o czym należy pamiętać?

Dzisiaj można założyć działalność gospodarczą na terenie całej Unii Europejskiej. Polscy obywatele mogą zakładać firmy w jakimkolwiek kraju UE także na terenie Niemiec. Jeśli zdecydujesz się na założenie firmy w tym państwie, musisz dokonać wybrania formy prawnej takiej działalności.

Platforma

Autor: GJessicaK80
Źródło: http://www.flickr.com
Wrocław

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach dużo osób decyduje się na otworzenie firmy w Niemczech. Firma w Niemczech wymaga zarejestrowania w gminie. Gmina powiadomi automatycznie niemiecki Urząd Skarbowy. Jeżeli osiągasz przychody z wolnego zawodu, należy zgłosić działalność wprost w niemieckim Urzędzie Skarbowym. Należałoby na początku założyć sobie konto w Niemczech. Nie jest to obowiązkowe, jednak zapewne udogodni to działanie na niemieckim rynku. Gdy nasza firma zrobi pierwsze zlecenie, trzeba będzie wystawić fakturę. Należy to zrobić w odpowiedniej formie. Powinien być w nim uwzględniony okres za który jest on wydawany, jaką czynność wykonaliśmy i czy VAT zapłacimy sami, czy zrobi to zleceniodawca.
firma w niemczech

Autor: Tom Blackman
Źródło: http://www.flickr.com
Księgowość można by prowadzić samemu lub prowadzenie jej można zlecić doradcy podatkowemu. Jeżeli jesteśmy płatnikami VAT, powinniśmy wysyłać comiesięczne deklaracje. Można by przesyłać je przez internet przy pomocy darmowego oprogramowania. Jeżeli nasza firma (zobacz strona) rozwija się dobrze, to nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia pracowników. Trzeba złożyć podanie o specjalistyczny numer identyfikacyjny. Gdy rok podatkowy się skończy, trzeba we właściwym niemieckim Urzędzie Skarbowym złożyć zeznanie skarbowe. Jest wiadome, że po otworzeniu działalności jest na głowie dużo różnorodnych spraw, lecz nie można zapomnieć gromadzić wszystkich rachunków związanych z prowadzeniem własnej działalności. Są to wszystkie należności za biuro czy rachunki za paliwo.

Pomoże nam to w zapłaceniu na koniec roku mniejszego podatku dochodowego. Warto założyć firmę w Niemczech, bo jest to o dużo łatwiejsze oraz nie przynosi takiej ilości problemów co w Polsce.