Spuszczele – w jaki sposób zabezpieczyć drewno przed tymi owadami oraz jak sobie poradzić, gdy spuszczele już zainfekowały budynek

Spuszczele są jednym ze szkodników drewna, jaki może zagnieździć się tak samo w pojedynczych wyrobach z drewna, jak też w całych budynkach, a wówczas zwalczanie spuszczela jest już dużo cięższe. Czym charakteryzuje się ten owad oraz co zrobić, gdy dostrzeżemy jego obecność? Rozpocznijmy od tego, że spuszczele to jedne z najgroźniejszych szkodników, które należą do chrząszczy z rodziny kózkowatych. Atakują jedynie martwe drewno, a zatem takie, które było wycięte. Może to być tak samo drewno z kraju, jak też zagraniczne gatunki, np. modrzewie.

spuszczel

Autor: born1945
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie zagrożone są drewna składowane na słonecznych terenach. W takim miejscu spuszczele rozwijają się szybko. Nie tylko niszczą drewno, lecz również sprawiają, że jest bardziej podatne na spalenie, gdyż je wygryzają. W jaki sposób można pozbyć się tego szkodnika? Dobrze jest nająć firmę, jaka świadczy usługi ddd, by mieć pewność, iż kompletnie pozbędziemy się owadów – sprawdzone usługi DDD. Samodzielne działania mogą nie zagwarantować spodziewanych rezultatów, gdyż niestety spuszczele są ciężkie do zlikwidowania.

Mają odporność na czynniki mechaniczne oraz preparaty chemiczne. Jakie działania w związku z powyższym stosują fachowe firmy? Najczęściej nagrzewają drewno do temp. ok. 50 stopni, co nie wywołuje ani wysychania, ani wypaczania drewna, lecz za to skutecznie eliminuje nie tylko jaja oraz larwy, ale także dorosłe osobniki spuszczeli. Można także poddać drewno działaniu niższych temp., lecz takie zabiegi domagają się o wiele więcej czasu. Aby nie martwić się kłopotem, którym jest zwalczanie spuszczela, najlepiej jest stosować środki zapobiegawcze, a zatem zdecydować się na drewno, w którym nie może się zagnieździć; zwalczanie spuszczela.

Można również przeprowadzić głębokie nasycanie drewna odpowiednimi środkami chemicznymi, ale nie jest to możliwe do zrealizowania w przypadku m.in. stojących budowli. Sprawdzi się tutaj jedynie regularna kontrola oraz dopilnowanie, aby do wszelkich prac remontowych nie wykorzystywać starego drewna z innych budowli, jeśli nie zostało wcześniej zdezynfekowane, ponieważ samemu można doprowadzić do przykrych konsekwencji.