Koty często potrafią uszczęśliwić swych właścicieli — musimy o nie jednak troszczyć się i mądrze karmić

Słyszy się, że pies jest najlepszym towarzyszem człowieka. Jednak kotek także jest w stanie sprawić, że nasz dom będzie szczęśliwy.
Z reguły słyszy się od różnych ludzi opinie, że koty są złośliwe.

koty - płótno

Autor: Krzysztof Belczyński
Źródło: http://www.flickr.com
To nieprawda. Wszyscy koci behawioryści udowadniają, że kotki są niczym dzieci. Gdy się nudzą i nie mają czym się bawić, to zaczynają same znajdywać zabawę tam, gdzie nie powinny. Zatem niszczą meble, gryzą nogi od stołu i zrzucają różne przedmioty. Przecież kot to nie mebel. Jeśli przygarniamy do domu zwierzaka, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że musimy się z nim czasami pobawić. Ale też czyścić kuwetę i właściwie karmić. Warto zatrzymać się na chwilę na temacie karmy dla kotów. Musi być ona właściwie dobrana do wieku. Dla kociaków są całkowicie inne zestawy, gdyż potrzebują one znacznie więcej różnych mikroelementów i białek. Starszy kot też potrzebuje zróżnicowanej Diety. Należy więc o tym porozmawiać z weterynarzem. Kocia karma (zobacz: karma dla szczeniaka) powinna być najwyższej jakości. Musi zawierać kwasy omega oraz przeróżne witaminy. Musi być również apetyczna. Niektórzy mówią, że koty powinny jeść wyłącznie suchą lub mokrą karmę. Inni są zdania, że można to mieszać i dawać im zwykle suchą karmę, a na przykład wieczorem — mokrą.

Musimy sami wypracować najlepsze rozwiązanie w oparciu o obserwację naszego ulubieńca. Co jakiś czas możemy zmieniać smaki jego karmy oraz serwować mu smakołyki, które są w ofercie niemal wszystkich firm, które produkują karmy.